Suntherm Fűtéstechnika

........ Napsütés a lakásban! Infrapanelek gyártása forgalmazása................... .................www.suntherm.hu..........info@suntherm.hu............... www.suntherm-infra.hu...........info@suntherm-infra.hu

 

 

Forradalmi megoldás, mégis alig ismerjük.

Mit tud az infrafűtés?

futolap-csalad-suntherm-10241.png 

 Ha a ház fűtésének kiépítése, vagy korszerűsítése kerül szóba, alig győzi kapkodni az ember a fejét, annyi lehetőség közül választhat. Szinte havonta jelennek meg a piacon az újabbnál újabb technikai vívmányok, ezért nem csoda, hogy eddig nem sok szót ejtettünk az infrafűtésről. De úgy tűnik, nem csak mi „kerültük” a témát, ugyanis alig akad ma olyan háztulajdonos, aki ismerné ezt a méltatlanul mellőzött fűtési megoldást.

Ezúttal is – ahogy visszatérő olvasóink már megszokhatták – a bemutatással kezdünk, és különböző szempontok alapján összehasonlítjuk az infrapanelt az egyéb fűtéstechnikai eszközökkel.

 

Mikroklíma, közérzet

Szándékosan kerültek a felsorolás elejére ezek a szempontok, ugyanis ezeket illetően határozottan maga mögé utasít minden más ismert fűtési megoldást! Ha valamiért érdemes az infrafűtést választani, akkor az a hő- és közérzet. Ettől lesz szerethető az egész, olyannyira, hogy szokásomtól eltérően nem tudom megállni, hogy ne beszéljek szuperlatívuszokban róla. De lássuk csak, miért is vagyok ennyire elragadtatva!

 irodak11.jpg

 Ha infrapanellel fűtünk, az olyan érzés, mintha minden helyiségben egy kisebb Nap ontaná a melegét. A Nap infravörös sugarakat bocsát ki, amelyek abba a tartományba esnek, amit a szemünk már nem tud érzékelni. Ezért a Nap melegét nem látjuk, csak érezzük. Az infravörös sugarak elsősorban nem a környezet levegőjét melegítik, hanem a Földet és az élőlényeket, illetve minden olyan tárgyat, ami fel tudja venni ezt a hőt. Ezek a hőfelvevő felületek adják aztán le a környezetnek a hőjüket, ami során felmelegszik a levegő is. Ezért fordul elő, hogy a felhő mögül előbukkanó Nap sugarait azonnal melegnek érezzük anélkül, hogy a levegő felmelegedne körülöttünk, hiszen a testünk közvetlenül képes felvenni a Nap által kibocsátott sugarak hőjét.

Az infrapanelek ugyanilyen infravörös sugárzást állítanak elő mesterségesen, elektromos áram segítségével. Ennek köszönhetően nem csak kellemes meleget érzünk a panel bekapcsolásakor, de éppen olyan jó hatást gyakorol szervezetünkre, akár a Nap. Mivel 80 százalékban a környező tárgyakat (falakat, bútorokat, élőlényeket) melegíti az infra, és csak 20 százalékban a levegőt, ezért nem kering a levegő, és vele együtt a por sem. Ugyancsak ennek köszönhető, hogy nem szárítja a lakás levegőjét, mint például a radiátor és a konvektor. Mindemellett szinte észrevehetetlen, ugyanis működése sem hanggal, sem szagokkal nem jár.

Környezetbarát? Igen is, meg nem is

Az infrapanelt forgalmazó cégek mindegyike azt állítja, hogy az infrafűtés maximálisan környezetbarát megoldás, ugyanis egyáltalán nincs károsanyag-kibocsátása. Itt már nem árt elszakadnunk egy kicsit a marketing szövegtől, ugyanis az állítás igaz, de ennél jóval árnyaltabb a kép. Azt tudjuk, hogy az elektromosság előállítása, valamint felhasználási helyre történő juttatása korántsem nevezhető környezetbarát folyamatnak. Tény, hogy az infrapanelek közel 100 %-ban hasznosítják az elektromos energiát, és semmilyen melléktermék nem keletkezik a fűtés során. Ez elegendő ahhoz, hogy az adott épület jó minősítést érjen el egy energiahatékonysági vizsgálaton, de globálisan – és szigorúan – nézve ez nem az, amit szívesen nevez az ember környezetvédelemnek.

Amennyiben az elektromos áramot napelemmel, vagy egyéb környezetbarát megoldással állítanánk elő, úgy már valóban nyugodt szívvel mondhatnánk, hogy környezetbarát az infrafűtés, ám ez esetben rendkívül magas bekerülési költséggel kellene számolnunk.

Gazdaságosság

Ez a témakör az infrapanelek esetében remek lehetőség arra, hogy egymás torkának ugorjanak az önjelölt- és valódi épületgépészek, a forgalmazók, valamint a felhasználók. (És ezt természetesen meg is teszik, amikor csak szóba kerül a dolog.) Az infrafűtés ugyanis gazdaságos, ugyanakkor mégsem az! Hogyan egyeztethető ez össze?

Az infrapanel – ahogy fent már szó esett róla – elektromos áramot használ a fűtéshez. A felvett, valamint a leadott teljesítménye közel azonos, az pedig nem lehet vita tárgya, hogy így nem veheti fel a versenyt a korszerű fűtéstechnikai megoldásokkal, amelyek közül néhány akár 3-4-szer több hőenergiát ad le, mint amennyi elektromos áramot használ. Azonban az infrapanel a fent taglalt különbségeken kívül felhasználásában is eltér a többi fűtéstechnikai eszköztől. Tudatosan használva, bevett fűtési szokásainkat sutba dobva, illetve az infrafűtéshez igazítva azonban gazdaságosan tudjuk üzemeltetni ezt a rendszert is. Mit értünk pontosan ez alatt?

 lakasok14.jpg

Mindenekelőtt nagy különbség van a valós hőmérséklet és a hőérzet között infrafűtés esetén. Ne ragaszkodjunk ahhoz, hogy a hőmérő higanyszála elérje az „áhított” 22-24 fokot, az infrapanel ugyanis 19-20 Celsius fokos hőmérsékletnél is képes olyan hőérzetet kelteni, mintha melegebb lenne a lakásban. Ennek oka a fent már említett működési elvben rejlik, ugyanis nem a lakás levegőjét fűti, hanem a tárgyakat, az élőlényeket, illetve a falakat. Az a hagyományostól eltérő helyzet alakul ilyenkor ki, hogy a falak melegebbek, mint a szoba levegője, valamint a testünk is képes közvetlenül az infravörös sugarakból felvenni a neki szükséges hőmennyiséget.

  lakasok09.jpg

Szintén a gazdaságosságot segíti, hogy az infrafűtés egyszerűbben és hatékonyabban szabályozható, mint a radiátoros és konvektoros fűtési megoldások. A Nap melegéhez hasonló sugárzás révén nagyon gyorsan képes a megfelelő hőérzetet biztosítani, így amikor nem tartózkodunk otthon, nyugodtan letekerhetjük a fűtést. Egy jól telepített infrapaneles fűtés akár 30-40 perc alatt újra felmelegíti a lakást. Ha például naponta összesen 6 órát üzemel az infrafűtés, és ehhez kialakítjuk a lakásban a megfelelő elektromos hálózatot, úgy vezérelt tarifás (éjszakai) árammal is üzemeltethető, ami lényegesen olcsóbb, mint a teljes tarifás áram ára. Így az infrafűtés gazdaságossága tulajdonképpen a felhasználó tudatosságától függ.

Mennyibe kerül?

Infrapanel telepítése előtt érdemes elvégeztetni az adott épület hőszükségletének felmérését, ugyanis a megfelelő hő- és komfortérzet, valamint a gazdaságos üzemeltethetőség csak jól méretezett rendszer esetén érhető el. Hő szükséglettől és panelminőségtől függően négyzetméterenként 9-15 ezer forint közötti összegre tehető a beruházás. Ennél pontosabbat helyszíni felmérés után lehetne mondani, ami viszont sok cégnél ingyenes! Ebben az árban nem csak a panelek és a beszerelés van benne, hanem a termosztátok és az érzékelők-, valamint az elektromos hálózat megfelelő kiépítése is.

Mindent összevetve bátran jelenthetjük ki, hogy nagyon is érdemes megvizsgálni az infrafűtés lehetőségét is, ha korszerűsítésről, vagy új épület fűtéséről van szó. Aki nem bízik az infrapanelben, de szívesen kipróbálná, mit tud, annak lehetősége van akár egyetlen helyiségben is kipróbálnia ezt a megoldást. És ki ne akarná télen néha a Nap melegét érezni?

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 38
Tegnapi: 6
Heti: 72
Havi: 240
Össz.: 57 075

Látogatottság növelés
Oldal: Mit tud az infrafűtés?
Suntherm Fűtéstechnika - © 2008 - 2024 - bacsanyik.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »